
Warszawa bardzo szybko się modernizuje. Po latach są wiążące plany zagospodarowania Placu Defilad, ze Stadionu Dziesięciolecia zniknął Jarmark Europa. Jest czyściej. Z drugiej strony żal za Stadionem zawiera w sobie coś więcej, niż tylko nostalgię. Czy miejski chaos zawsze jest zjawiskiem negatywnym? Czy są w Warszawie miejsca i zjawiska, których nie należy porządkować? Kiedy nieporządek jest destrukcyjny, a kiedy może się z niego coś narodzić?
Zaproszeniu uczestnicy:
Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana)
Jan Pawlik (architekt)
Ola Wasilkowska (architektka)
Wielkie metropolie nie muszą być niedostępnymi, drogimi salonami. W turystycznym Rzymie lokalne, tanie trattorie są ukryte między drogimi restauracjami, w Berlinie wiele lokali działa na zasadzie „Płać ile masz”. Przykład znanego bistro z Krakowskiego Przedmieścia pokazuje, że tanio nie musi znaczyć „brudno” lub „źle”.
Czy po remoncie dworca tanie kanapki muszą zostać zastąpione wyłącznie sieciowymi kawiarniami? Czy filia banku jest ważniejsza od baru mlecznego? Dlaczego kawa w Warszawie jest droższa niż w Berlinie i Rzymie? Czy wielkie miasto musi być niedostępnym, drogim salonem? Czy i jak miasto mogłoby wspierać tanie usługi? Czy możliwy jest tymczasowy, niedrogi wynajem lokali o niejasnym statusie?
Uczestnicy dyskusji:
Andrzej Kobel (Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców Traktu Królewskiego)
Aleksander Kałasa (Piekarnia Kuracyjna)
Wojciech Bartelski (burmistrz Śródmieścia)
Marcin Rzońca (radny m. st. Warszawy)
W ciągu ostatnich trzech lat warszawiacy w dziesiątkach miejskich inicjatyw, festiwali i gadanin odkrywali swoje prawo do miasta. Cykl „Miasto 2.0” jest przeniesieniem miejskiej rewolucji na następny poziom: wskazuje konkretne problemy i tworzy strategie ich rozwiązania.
Prowadzenie cyklu: Joanna Kusiak (DuoPolis, Kultura Liberalna)
Organizatorzy cyklu Miasto 2.0: Instytut Obywatelski, DuoPolis, Kultura Liberalna
Patroni medialni: Przekrój, MM Warszawa, Dwutygodnik, TVN Warszawa